PRE CONFERENCE DAY PROGRAM (FRIDAY 29th March, 2019 )


TimeActivityVenue
8:30 AMRegistrationORIC
9:00 to 10:30 AMWorkshops
1. Digital writing: An alternate to traditional writingORIC Computer LAB
2. Morphological analysis on Pakistani languagesComputer LAB, Library & Online Information Centre
3. Fun with grammarLibrary & Online Information Centre
4. Entrepreneurship and educationORIC
10:30 to 11:00 AM3MT CompetitionORIC
11:00 to 11:30 AMPoster PresentationsEnglish Language Development Center
11:30 to 12:00 AMTea BreakEnglish Language Development Center

WORKSHOP 1: DIGITAL WRITING: AN ALTERNATING GENRE TO TRADITIONAL WRITING PARTICIPANTS LIST


S#Participants
1Ali Siddique
2Sanam Khaskheli
3Mansoor Rajput
4Kaneez Fatima
5Daniya Khan
6Tanzeela Abid
7Sidra Awan
8Dr. Shair Ali Khan
9Sadam Hussain
10Shehzad Jamal
11Naila Sakhawat
12Naveen Shakrani
13Atiya Qazi
14Areeba Fatima
15Rahu Zeeshan
16Mishal Shah
17Rafia Sarwat
18Quratulain Talpur
19Syed Hyder Raza Shah
20Sehar Naveed
21Ghulam Abbas Khushik
22Aysha Masood
23Bandah Ali Talpur
24Rukhsana AliSoomro
25Abdullah Laghari
26Shahira Mukhtar
27Komal Pir Bux
28Maheen Salman
29Zainab Manzoor
30Hajra Yousif

WORKSHOP 2: FUN WITH GRAMMAR PARTICIPANTS LIST


S#Participants
1Sobia Khan
2Sudarshan
3Mir.Bilawal
4Namra Khan
5Hadi Bux Lasahri
6Ayesha Bibi
7Zafeer Kiani
8Sidra Khan
9Majid Akbar
10HamidaMirbhar
11Shahida khoso
12Arham Arif
13Fakhra Arif
14Sania Memon
15Rind Arshad Ali
16Muhammad Ashraf Joyo
17Asia Iqbal
18Arhan Arif
19Namra Khan
20Maham Raza
21Saif Junejo
22Zohaib Shaikh
23Mehmood Hashim Detho
24Asqhiue Ali
25Zohaib Yasmeen
26Asma Khan
27Nuzhat Baladi
28Fahad Nizamani
29Sayed Salman
30Wali Arain

Fun with Grammar

WORKSHOP 3: MORPHOLOGICAL ANALYSIS ON PAKISTANI LANGUAGES PARTICIPANTS LIST


S#Participants
1Abdul Wahid Bhatti
2TayyabAjaz
3Mahnoor Ansari
4Iram Phanwar
5Wafa Pirzada
6Sawak Laghari
7Fatima Hashmi
8Moomal Raza
9Shabir Ahmed
10Sumera Qureshi
11Pireh Sapna
12Chahat Batool
13Bakhtawar Chandio
14Amaiza Abbasi
15Shumaila Bhatti
16Syeda Rifa Anjum
17Suhail Sarhandi
18Asadullah Lashari
19Ameer Wasan
20Summiya Aslam
21Saira soomro
22Aqsa Ali
23Atiya Ali
24Farwa Shah
25Sidra Bhatti
26Sanoober Shah
27Dania Wasi Khan
28AishaKomal
29Zarmeena Munas
30Quratulain Saleemullah

WORKSHOP 4: ENTREPRENEURSHIP AND EDUCATION PARTICIPANTS LIST


S#Participant Name
1Arfa Memon
2Quratalin Qureshi
3Tehmina Kalwar
4Sanio Hussain
5Qirat Baloch
6Masrror Ahmed
7Mir Jahanzeb Talpur
8Naveen Talpur
9Timotheous Samar
10Tanweer Channad
11Isra Shaikh
12Masror Ahmed Chandio
13Nasir Korai
14Rukhsana Ali
15Faiza Pahnwar
16Nimat Ali
17Islahuddin Memon
18Muhammad Ismail Rahu
19Kaneez Fatima
20Khushboo Chandio
21Rashid Ali
22Mohsin Ali
23Rameesh Kumar
24Maisooma Batool
25Imam Bux
26Sheeraz Ahmed Memon
27Khalid Mehmood
2828 Shahryar Memon
29Hiba Qureshi
30Shahneela Qureshi